تبلیغات
ایران بیتومین - پرس :
 
سه شنبه 18 خرداد 1389 :: نویسنده : حامد ملکی

 

با افزایش فشار می توان پلاستی سیته یکسانی را با مقدار آب کمتر به دست آورد . در روش پرس نیمه خشک و خشک دقیقا" از این قانون استفاده می شود اساس این روش به طور ساده بدین ترتیب است که مخلوط مواد اولیه به صورت پودر یا دانه بندی مناسب در حفره ای قرار گرفته و تحت فشار قرار می گیرد بدین ترتیب مواداولیه شکل حفره را به خود می گیرند . قبل از این که به ذکر جزئیات بیشتری در مورد این روش پرداخته شود لازم است ابتدا در مورد اصطلاحات پرس نیمه خشک وپرس خشک و پرس پودر بحث شود ، در متون فنی سرامیک به طور کلی تمایز کاملا" قاطع و مشخصی بین این اصطلاحات وجود ندارد . و حتی در فرهنگهای فنی سرامیک نیز  به طور مبهمی در این باره بحث شده است ولی با این همه معمولا" اصطلاح (پرس نیمه خشک) در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که مقدار آب موجود در پودر بدنه بیشتر از حدود 4 درصد باشد (حداکثر حدود 15 درصد ) اصطلاح( پرس پودر) دقیقا"مترادف با اصطلاح (پرس نیمه خشک ) به کار می رود . از طرف دیگر از اصطلاح (پرس خشک ) در مواردی استفاده می شود که مقدار آب موجود در پودر بدنه کمتر از حدود 4 درصد بوده و یا به طور کلی پودر بدنه فاقد رطوبت باشد . روش پرس خشک معمولا" جهت شکل دادن فرآورده هایی به کار می رود که در بدنه آنها یارس وجود نداشته و یا مقدار بسیار کمی  وجود داشته باشد در این شرایط حتما" استفاده از چسبهای آلی برای ایجاد استحکام در فرآورده های خام ضروری است . از آنجایی که در بدنه انواع فرآورده های سرامیک ظریف مقدار زیادی رس وجود دارد بنا براین روش پرس خشک ندرتا ممکن است در مورد فراورده های  سرامیک ظریف به کاررود به عبارت دیگر در مورد فرآورده های ظریف مناسبتر است که از اصطلاحات (پرس نیمه خشک ) و یا (پرس پودر ) استفاده شود .

 

روش پرس پودر در مجموع برای شکل های نسبتا" ساده مورد استفاده قرار می گیرد . در محدوده سرامیکهای ظریف مهمترین کاربرد این روش جهت تولید کاشی های دیواری و کاشیهای کف ظریف می باشد . شکل ساده و تقریبا" یکسان و قرار دادی کاشیها باعث گردیده که این روش شکل دادن در مورد کاشیها تا حدود زیادی خودکار گردد . به نحوی که در صنعت تولید کاشی را می توان یکی ازخودکارترین شاخه های صنایع تولید سرامیکهای ظریف دانست . در تولید کاشی فشار پرس به طور عادی حدود 50 تا 100 تن بر هر کاشی و مقدار تولید حدود 50 تا 100 عدد در هر دقیقه می باشد . مقدار رطوبت معمولا" حدود  6 تا 8 درصد است . در هر  صورت هر قدر فشار پرس بیشتر باشد مقدار رطوبت کمتر خواهد بود . یکی از مشکلاتی که احتمال بروز آن در هنگام  شکل دادن کاشیها وجود دارد حبس هوا در داخل پودر بدنه در خلال انجام عمل پرس می باشد . این عیب خود را به صورت شکافهای افقی در طول کاشی ظاهر می سازد . سرعت بیشتر پرس احتمال بروز اشکال را افزایش می دهد . به علاوه وجود ذرات ریز به مقدار زیا د در پودر بدنه نیز باعث شدت بروز  این مشکل گردد .

شکل ذرات پودر حاصل از خشک کن های افشان کروی می باشد با این توضیح در صورت استفاده از پودر های حاصل از خشک کن های افشان احتمال حبس هوا در داخل پودر بدنه کمتر خواهد بود چرا که عمل خروج و فرار از هوا از بین ذرات کروی با سهولت بیشتری انجام می شود همچنان که مشاهده می گردد در روش پر س پودر ،شکل و دانه بندی ذرات بسیار مهم است بنابراین در این موارد باید کنترل و دقت لازم به عمل آید . در دستگاه های پرس جدید تر جهت مقابله با مشکل حبس هوا معمولا" کاشیها با سه ضربه شکل می گیرند . بدین وسیله امکان خروج هوا قبل از ضربه نهایی وجود خواهد داشت .

 

و اما مزایا و نقاط ضعف روش پرس پودر  مهمترین مزایای این روش را می توان حد خودکاری بسیار بالا حذف و یا کاهش مرحله خشک کن فرآورده هاو عدم وجود و یا وجود مقدار کمی انقباض تر به خشک و در نتیجه امکان حصول و دستیابی به فرآورده هایی با ابعاد دقیقتر و یکسان تر دانست . در مورد نقاط ضعف این روش اگر از محدودیت استفاده از روش پرس پودر در تولید فرآورده هایی با شکل پیچیده صرف نظر شود . باید هزینه های زیادی که استفاده از این روش به دنبال دارد در مد نظر داشت . (استفاده از خشک کن های افشان و پرس ها به هزینه های نیازمند است . ) و اما مهمترین نقطه ضعف این روش از دیدگاه فنی شاید عدم امکان حصول به تراکم مناسب ویکنواخت در فرآورده ها باشد . با توجه به اهمیت بسیار زیاد این مطلب لازم است در این باره بحث کو تاهی انجام شود .

 

در مورد روش پرس پودر این مطلب کاملا" مشخص شده است که تراکم فرآورده هایی که به این روش شکل یافته اند در مقایسه با تراکم فرآورده هایی که به روشهای پلاستیک و با ریخته گری شکل گرفته اند کمتر و ناهمگن تر می باشد .این موضوع می تواند به طور عمده ناشی از دو عامل باشد . عامل اول : احتمالا" فقدان نیروی جاذبه بین ذرات در روش پرس پودر می باشد . با توضیحاتی که تاکنون در داده شده است . یقین است که در حالت پلاستیک نیروی جاذبه بین ذرات باردار وجود دارد . عامل دوم : عدم امکان اعمال فشار یکنواخت در حین عمل پرس می باشد

هنگام  اعمال فشار به قطعه تراکم ذرات در قسمتها و سطوحی که مستقیما" در تحت فشار قرار دارند در هنگام مقایسه  با تراکم دیگر قسمتها (قسمتهایی که در عمق قطعه قرار دارند ) بیشتر می باشد . چرا که اصطحکاک بین ذرات باعث افت فشار در قسمتهای عمقی میگردد. بدین ترتیب  هر قدر ضخامت  قطعه بیشتر باشد  افت  فشار  دستگاه پرس بیشتر بوده و در نتیجه اختلاف در مقدار تراکم ذرات در لایه های سطحی و عمقی بیشتر خواهد بود . این اختلاف در تراکم ممکن است خود را به صورت شکافهای در طول قطعه نشان دهد ،علاوه بر این مورد وجود تفاوت در مقدار تراکم باعث بروز تغییر شکل و حتی ترک در فرآورده می گردد . در قطعاتی که دارای ضخامت کمی می باشند این مشکل می تواند با اعمال فشار از دو جهت مختلف به عنوان مثال از پایین و بالا تا حدود زیادی حل گردد . ولی در فرآورده هایی که دارای ضخامت بیشتری می باشند این روش نیز موثر نمی باشد  در اینجا ست که موضوع پرس های ایزو استاتیک مطرح میگردد .روش پرس (ایزواستاتیک و یا هیدرو استاتیک ) در حقیقت از تکامل روش پرس خشک و یا نیمه خشک  و به منظور ایجاد قطعه ای با تراکم همگن و یکنواخت به وجود آمده است . در این روش فشار در جهات مختلف یکسان بوده و در نتیجه تراکم تقریبا" یکسانی در نقاط مختلف قطعه به وجود می آید . بدیهی است که در این شرایط احتمال تغییر شکل در قطعه نیز وجود نخواهد داشت . اساس روش پرس ایزواستاتیک به طور ساده بدین ترتیب است که پودر بدنه به طور یکنواخت در داخل یک کیسه لاستیکی قرار داده شده و سپس این کیسه توسط یک مایع واسطه مثل روغن و یا آب تحت فشار قرار می گیرد .

 

در این روش مایع واسطه باعث انتقال فشار وارده به طور یکنواخت به کیسه لاستیکی می گردد .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 3 خرداد 1396 03:55
I know this site presents quality based posts and additional data, is there any other website which provides these
kinds of information in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ایران بیتومین
استخراج ، بهره برداری،خرید و فروش بیتومین(قیر طبیعی)
درباره وبلاگ

اکتشاف و استخراج معادن بیتومین(قیر طبیعی)
مشارکت و سرمایه گذاری در بهره برداری از معادن بیتومین
فروش مستقیم بیتومین بصورت کلوخه و پودر با اش های مختلف و با مش درخواستی
همکاری باصادرکنندگان بیتومین جهت ارسال بار و پذیرش نماینگی جهت خرید مداوم در تناژ بالا
خرید مستقیم و بدون واسطه قیر طبیعی از معادن بصورت ماهیانه
خرید مستقیم بیتومین از معادن کرمانشاه و لرستان
همراه: 09184694792
hamedmaleki1361@yahoo.com

مدیر وبلاگ : حامد ملکی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره مطالب این وبلاگ...؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :