تبلیغات
ایران بیتومین - پرس :
 
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : حامد ملکی

 

پرس :

شکل دادن قطعات با استفاده از پرس :

پرس وسیله ای که همزمان شکل دهی و فشردگی باهم انجام می شود .

در روشن پرس پودر را داخل قالب ریخته و با فشاری که به پودر اعمال می کنیم پودر شکل قالب را به خود بگیرد .

در صنعت سرامیک قطعات زیادی را به روش پرس شکل می هیم این قطعات در سرامیک شکل ساده ای دارند مثل کاشی ، آجر نسوز ، (آجر دیرگداز ) ، سنگ سمباده و کلاً سانیده ها – سرامیک های الکتریکی و مهندسی و سرامیک های دیگری که شکل متقارن و ساده ای دارند .

پرسی که در غالب های فلزی انجام می شود را پرس خشک می نامیم ( درای پرسینگ )

در این روش حداقل ضخامت قطعات می تواند 5/0 میلی متر باشد یعنی نازکتر از 5/0 میلی متر را نمی توان به روش پرس انجام داد .

پرسی که توسط قالب پلاستیکی انجام می شود را پرس ایزواستاتیک می نامند در این نوع پرس بر خلاف پرس با قالب فلزی چند محوره است زیرا فشار وارده بر قالب فلزی مکانیکی می باشد اما فشار وارد بر قالب پلاستیکی هیدرولیکی می باشد .

 

 

 

مزایای پرس :

1-امکان استفاده از مواد غیر پلاستیک وجود دارد در صورتی که در رشو های دیگر نظیر ریختگری دوغابی حتماً موادی که استفاده می کنیم باید درصد بیشتری از آن پلاستیک باشد

2- نصب ابعادی بالایی دارد زیرا در روش ریختگری دوغابی به دلیل اینکه خروج آب در حین خشک شدن کنترولیش تقریباً غیر ممکن است به همین خاطر از روش پرس برای شکل دادن قطعات حد الامکان استفاده می شود .

3- رطوبت بسیار کمتری نسبت به روش های دیگر دارد پس شکل خشک شدن نداریم در حالی که در ریختگری به علت وجود این شکل در حین خشک شدن احتمال ترک وجود دارد .

4- سرعت تولید بالا است و قابل مقایسه با ریختگری دوغابی نیست در ریختگری دوغابی زمان زیادی لازم است تا قطعه به بار نشیند در نتیجه قالب زودتر از بین می رود در ریختگری دوغابی گچ اش ازبین می رود ولی در پرس چون جنس قالب از فولادهای سخت است دیرتر از بین می رود .

5- تراکم زیاد قطعه که این موضوع باعث می شود انقباض پخت کمتر شود پس ترک و تاب برداشتن و تلورانس ( خطای ابعادی ) را کاهش می دهد .

6- امکان اتوماسیون ( ماشین کاری پرداخت ) در ریختگری دوغابی امکان پذیر نیست ولی در روش پرس می وشد بعضی از قطعات بسیار حساس نظیر کاربردهای مهندسی و الکترونیکی را بکار برد .

عیوب پرس :

1-مهمترین  عیبی که در پرس وجود دارد پدیده Lamination یا لایه ای شدن در حین پرس وجود دارد که برای برطرف کردن این عیب می آیند از مواد گرانوله استفاده می کنند ( مواد گرانوله توده ای از ذراتی هستند که در اثر مکانیزم اسپری درایر با ایجاد پیوندهای ثانویه بین ذرات به وجود می آیند در حقیقیت گرانول یک آگلو مده ضعیف است )

در اثر این پدیده امکان محبوس شدن هوا بین ذرات پودری شکل وجود دارد که این موضوع در حین پخت باعث منهدم شدن قطعه می گردد .

2-شکل های پیچیده معمولا از روش های شکل دهی نظیر ریختگری دوغابی ساخته می شود .

1-    روش پرس یک روش هزینه بر است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست

 

 

 

 

 

انواع پرس ها :

نوع

قالب

پانچ ( فک ) بالا

پانچ پایین

Single  action

ثابت

متحرک

ثابت

Double  action

ثابت

متحرک

متحرک

Flooting  die

متحرک

متحرک

متحرک

 

.

پرس ها 1

- مکانیکی    2- هیدرولیکی      3 –پنوماتیکی

1-مکانیکی : فشار بالا نیست ولی سرعت بالاست و سرو صدای زیادی دارد .

2-هیدرولیکی :فشار روغن کار می کند – قدرت آنها بالاست ( 1000 برابر از پرس مکانیکی بالاتر است) سرعت آنها کم است

مراحل پرس :

1-    پر کردن قالب      2- فشردن    3- خروج قطعه

1-    پرکردن قالب :

برای پرس باید بین ...پرس ( درون قالب ) پودر را ریخته به صورتی که تمام قالب را پر کند و سطح آن صاف باشد پر کردن قالب با دست ممکن است دقت کافی را نداشته باشد در صفت این عمل ( پر کردن قالب ) به صورت اتوماتیک و توسط دستگاه انجام می شود به این صورت که محفظه بنام کفشک وجود دارد که متصل به مخزن گرانول می باشد کفشک می تواند به صورت افقی حرکت کند .

وقتی فک پرس بالا است به صورت افقی حرکت کرده و قالب را پر می کند و در موقع برگشت سطح پودر را حساب کند .

پودری که ما استفاده می کنیم باید جریان آزاد داشته باشد .

و فقط در صورت کروی بودن دانه های پودر می تواند جریان آزاد داشته باشد تا بتواند قاب را به خوبی پر کند این کار ( کروی کردن توسط دستگاه Spry Drying انجام می شود . گرانول ها در واقع ذراتی هستند که به هم چسبیده و کره را به وجود آورده اند در نتیجه این کره به راحتی لغزش کرده و غالب را پر می کند برای اینکه گرانول بتواند آزادانه جریان پیدا کند باید :1- رطوبت آن مناسب باشد اگر رطوبت کم باشد ساعت به هم چبسیدن ذرات گرانول می وشد که این عمل باعث می شود قالب خوب پر شود و ذرات گرانول به صورت تپه ای در می آید . قطعاتی که با ریختگری دوغابی ساخته می شوند دارای ضایعات هستند این عیوب هستند که باعث بوجود آمدن ضایعات میشوند هر کارخانه ممکن است دلایل متفاوتی برای بوجود آمدن عیوب و ضایعات داشته باشد اما یک سری عیوب هستند که برای همه کارخانه ها مشترک است . که شامل : 1- عیب سوراخ های سوزنی

سوراخ های بسیار ریز در حد نوک سوزن که رد سطح بیرونی قطعه پدیدار می شود عیب سطحی که علت آن حبس حباب هوا بین قالب و قطعه است این حباب هوا خیلی مواقع می تواند در حالتی که قطعه خام است خود را نشان بدهد و در بسیاری از موارد وقتی قطعه پخته شد و لعاب خورده دیده می وشد برای بر طرف کردن این عیب باید حباب هوا را از داخل دوغاب حذف کنیم دو راه وجود دارد برای حذف کردن الف – پرهیز از ایجاد تلاطم ( نحوه پر کردن قالب و انتقال دوغاب ) ب- کنترول ویسکوزیته دوغاب اگر ویسکوزیته بالا باشد حباب هوای بیشتری داخل آن محبوس می شود ویسکوزیته خود به دما بستگی دراد برای خروج حباب های هوا باید آهسته دوغاب را بهم بزنیم و در مواقعی که حباب ها شدید هستند از خلاء استفاده می کنیم که در ریختگری دوغاب های رسی مرسوم نیست در غیر رسی ها معمولاً از این روش که حباب های دوغاب خیلی زیاد است استفاده می کنند ج- راه دیگر جلوگیری از حباب داخل دوغاب طراحی مناسب قالب است یعنی شکل قالب در جلوگیری از حباب خیلی موثر است .

مثلاً این عیب در قالب A بیشتر است چون دارای زوایای تندی است که حباب های هوا نمی تواند از ان خارج شوند د- مورد دیگر پر کردن قالب است که اگر سریع قالب را پر کنیم دچار این عیب خواهد شد .

2- عیب چروک خوردگی : چین و ناهمواری هایی که در داخل سطح داخلی قطعه ( سطحی که قالب در تماس نیست ) بوجود می آیند باعث این عیب می شود علت آن سرعت های متفاوت ریختگری در قسمت های مختلف قالب است در مورد رسی ها که دارای ساختار لایه ای هستند این عیب بیشتر است با تنظیم ویسکوزیته وتیکسوتروپی می توان این عیب را بر طرف کرد بعضی مواقع این عیب در اثر تخلیه دوغاب ایجاد می شود که علت آن ویسکوزیته وتیکسوتروپی زیاد است .

3-ریختگری به دلیل تراکم زیاد دوغاب در محل اولیه تماس با قالب ایجاد می شود این عیب به علت جذب آب زیاد قالب در ابتدای ریختگری است این تراکم ( دوغاب ) باعث می شود که بعد از پخت متراکم تر شده و لعاب کمتری را در آن قسمت به خود جذب می کند ( علت لکه درا شدن ضخامت کم لعاب است ) وجود ذرات پولکی شکل و ورقه ای شکل این پدیده را تشدید می کند مثل میکا چه کار کنیم که این عیب بوجود نیاید ؟ معمولاً برای بوجود نیامدن این عیب قالب را روی چرخی گذاشته و قبل از ریختگری آن را می چرخانند و دوغاب را در قالب در حال چرخش می ریزند .

4-رگه های ریختگری در اثر عدم یکنواختی پر کردن قالب ایجاد می شود و مثلاً هنگام ریختگری اگر تنبلی کنیم یا صبر زیادی کنیم و در دو مرحله ریختگری کنیم این عیب بوجود می آید . باید یک دفعه ریختگری را انجام دهیم .

5-شوره زدن روی سطح نمونه وجود آب و نک های محلول در مواد اولیه باعث می شود در حین خشک شدن قطعه با جریان آب حرکت کنند و در سطح قطعه به صورت شوره باقی بماند برای برطرف کردن آن دو راه وجود دراد .

آب مورد استفاده ما مناسب باشد همچنین با استفاده از اسفنج خیس سطح آن را پرداخت می کنند تا این عیب برطرف شود .

6-تجمع روانسازها در سطح نمونه روانسازهایی که استفاده می کنیم در آب محلول هستند مانند نمک هایی که دربالا توضیح داده شد توسط آب حرکت کرده و روی سطح می ایند باعث می شود سطح قطعه نسبت به عمق قطعه دیرگذازی آن کمتر می شود و گدازآوری آن بیشتر می شود و در فرآیند پخت سطح قطعه جذب آبش کمتر باشد برای برطرف کردن قبل از ورود به کوره سطح قطعه را باید پرداخت کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

ذرات ریز و غبار در آن وجود نداشته باشد .ذرات غبار علاوه بر اینکه جریان ... گرانول را مشکل می کند باعث می شود در موقع پرس که ...خواهد خارج شود غبار با جریان هوا حرکت کرده و باعث می شود که درزها بسته شود و در نتیجه هوا خارج نشود .

برای اینکه گرانول ها جریان یابی خوبی داشته باشند و توزیع اندازه آنها مناسب باشد در مرحله پر کردن حدود 35-20 % دانسیته اولیه را باید دارا باشد و همین طور برای اینکه فشردگی مناسب باشد باید توزیع اندازه گرانول پهن باشد یعنی هم گرانول ریز داشته باشیم و هم درشت

2-    فشردن این مرحله زمان حرکت پانچ بالایی شروع می شود حرکت پانچ بالا باعث خرد کردن گرانول و خروج هوا می شود و در نهایت باعث فشرده شدن پودر ما می گردد .

 

 

 

ذره از چند دانه – دانه از چند کریستال – کریستال از چند سلول – سلول از واحد اتم – اتم این مرحله در مراحل ابتدایی فشرده شده است وقتی که پانچ حرکت می کند در فشارهای پایین یعنی حدود Loupa هوای بین ذرات خارج می شود در این مرحله ذرات حرکت کرده و روی هم می لغزند و دانسیته افزایش پیدا می کند . بخشی از فشرده شدن با لغزیدن ذرات روی هم انجام می شود .در این مرحله پودر در مقابل حرکت پانچ مقاومت می کند در این مرحله ذرات ( خرد نشده ( پرس نشده ) و الگومره ها ( گرانول سخت ) می شکند در این حالت آن ذراتی که در فشار پایین فشرده نشده بود (mpa 10) در فشارهای بالا ) 50-100mpa ) کاملاً فشرده می شوند حال اگر فشار را تا mpa 200 بالا ببریم خود ذرات نیز ممکن است بشکند این .فشار است .

3- خروج قطعه :

در این مرحله پانچ پایین ( ثابت ) به سخت بالا حرکت کرده و باعث خروج قطعه از قالب می شود . در حالتی که قطعه درون قالب وجود دارد متحمل تنش هایی شده که در موقع خروج این تنش ها آزار شده و ابعاد قطعه مقداری بزرگ میشود به این عمل Spring Backمی گویند که این برگشت به نوع ماده و فشار اعمال شده بستگی دارد 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 مرداد 1396 06:39
I read this paragraph fully about the difference of newest and previous technologies, it's awesome article.
دوشنبه 12 تیر 1396 03:42
Loving the info on this site, you have done outstanding job on the content.
یکشنبه 11 تیر 1396 07:51
As the admin of this web page is working, no question very rapidly it will be
well-known, due to its quality contents.
سه شنبه 2 خرداد 1396 08:13
Excellent blog here! Also your web site loads
up very fast! What web host are you using?

Can I get your affiliate link to your host? I
wish my web site loaded up as fast as yours lol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ایران بیتومین
استخراج ، بهره برداری،خرید و فروش بیتومین(قیر طبیعی)
درباره وبلاگ

اکتشاف و استخراج معادن بیتومین(قیر طبیعی)
مشارکت و سرمایه گذاری در بهره برداری از معادن بیتومین
فروش مستقیم بیتومین بصورت کلوخه و پودر با اش های مختلف و با مش درخواستی
همکاری باصادرکنندگان بیتومین جهت ارسال بار و پذیرش نماینگی جهت خرید مداوم در تناژ بالا
خرید مستقیم و بدون واسطه قیر طبیعی از معادن بصورت ماهیانه
خرید مستقیم بیتومین از معادن کرمانشاه و لرستان
همراه: 09184694792
hamedmaleki1361@yahoo.com

مدیر وبلاگ : حامد ملکی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره مطالب این وبلاگ...؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :